Természetesen ezt meg kell, hogy előzze a betonozás. A két folyamat között el fog telni egy kis idő a beton kötése végett, de addig is spórolhatunk a burkoláshoz szükséges anyagok megvásárlásához.
A burkolás lépéseit az
Otthonok & Megoldások segítéségével mutatjuk be, akik végigkísérték egy család teraszfelújítását és segítettek összegyűjteni a teraszburkolás lépéseit. Nézzük, melyek ezek.
1. Készítsünk burkolási tervet
Mielőtt megvásároljuk a burkolásához szükséges anyagokat, fontos tudni, hogy milyen paraméterei vannak a terasznak és el kell döntenünk, hogy milyen módon fektetjük le és burkoljuk a területet: halszálka, diagonál, hálós, mozaik, stb.
2. Számoljuk ki a mennyiséget
Miután megvan a fektetési terv,
számoljuk ki a teraszburkolat mennyiségét. Ehhez olyan méretű lapot kell vásárolni, hogy kiadja a választott kötést. A kiszámításnál dolgozzunk 10 százalék ráhagyással és ne aggódjunk. Ha marad bontatlan doboz, azt a barkácsáruházak általában visszaveszik, de erről a vásárlás folyamán érdeklődjünk.
3. Válasszuk ki az anyagot
Az anyagválasztásnál érdemes figyelembe venni, hogy milyen az ár-érték arány, szükség van-e időtálló és időjárásálló burkolatra. Az Otthonok & Megoldások csapata beszámolt
egy valós terasz építés esetéről, ahol a megfelelő választást egy középár-kategóriás, matt, kültéri időjárásálló greslapban találták meg, amelynek 30x60x1 cm-es mérete ideális volt. A vásárlásnál kértek házhozszállítást is.
4. Munka megkezdése alkalmas időben
Az időzítésnek közel tökéletesnek kell lennie, hiszen egyeztetett időpontban kell kiszállni az összes szakembernek és az időjárásnak is alkalmasnak kell lennie, hogy a munka megfelelő ütemben haladjon. A legideálisabb burkoló idő tavasszal és ősszel van, amikor a hőmérséklet 15-20 Celsius fok körül mozog.
5. Munkafelület előkészítése
Ez jelen esetben a betonfelület lecsiszolását, portalanítását, elsimítását jelenti.
6. Mélyalapozási fázis
A mélyalapozó köti meg a fel nem takarítható szennyeződést (pl.: por), ezzel jobb lesz a tapadása a ragasztónak.
7. Indulhat a lapfektetés
Miután kikevertük a ragasztót, 6-8 mm fogazású glettvassal húzzuk le a tökéletes sűrűségű, bekevert anyagot. Érdemes kétoldali kenéssel ragasztani, vagyis ragasztózzuk be a betont és a lapokat is. Ezután helyezzük be a fugakereszteket, hogy egyenletes legyen a hézagkiosztás a lapok között.
8. Fugázás
A fuga színét érdemes a burkolólaphoz igazítani, hogy minél jobban hasonlítson. A fugázás végeztével a fugakereszteket távolítsuk el! A járólapot hagyjuk 24-48 órán át száradni, ne járkáljunk rajta!
9. Helyezzük fel a vízvető fémdarabokat
A vízvető fémdarabok a járólapok szabad éleit zárják le, így az esőelvezetésről is megfelelően gondoskodnak.
További ötletekért érdemes olvasgatni az
Otthonok & Megoldások felújítás rovatát.