Igen nagy munkáról van szó, nem érdemes tehát csak úgy belevágnod. Előbb olvasd el cikkünket, és ismerd meg a legfontosabb tudnivalókat!
Milyen borospincék léteznek?
A barlangstílus az igazán klasszikus választás. A borospincéket hagyományosan domboldalba vagy a föld alá építették. Ez a modern építési stílus ezt a hagyományt eleveníti fel.
Az üveggel körbezárt borospince napjainkban rendkívül népszerű. Nem csoda, hiszen így a vendégeid azonnal szemügyre vehetik a borgyűjteményed.
A borfal akkor lehet jó választás, ha csak kevés hely áll rendelkezésedre. Ebben az esetben a borospolcok csak egyetlen falat foglalnak el, vagyis nem kell jelentős átalakításokat végezned az otthonodban.
Mire ügyelj a borospince kialakításánál?
A borok csak akkor őrzik meg a minőségüket, ha megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat biztosítasz számukra. Utóbbi nagyjából 50 és 70% között mozoghat, míg a hőmérsékletet 13 és 18 fok között kell tartanod.
Amikor megálmodod a borospincét, ne a jelenlegi borgyűjteményed méretéből indulj ki. Tervezz legalább 50-100%-kal nagyobb helyiséget, hogy a jövőben beszerzendő palackoknak is jusson elég hely.
A napfény nem juthat be a borospincébe, világításra azonban szükséged lesz.
A JOSZERSZAM.com világítástechnikai termékei között LED izzókat is találsz. Ezek tökéletesek a borospincébe, hiszen nem emelik meg a helyiség hőmérsékletét.
A borospincét mindenképp egy rezgésmentes helyen alakítsd ki. Ha a közelben autópálya vagy nagyobb vasútvonal található, a keletkező rezgések bizony kárt tehetnek az üvegekben.
Végül válaszd ki a megfelelő polcrendszert. A lehetőségeid szinte határtalanok: léteznek fából, üvegből vagy akár fémből készült polcok is. Az aranyszabály itt is úgy szól, hogy nagyobb polcrendszerrel számolj, mint amekkora borgyűjteményed jelenleg van.
Mennyiből valósítható meg az otthoni borospince?
A borospince árát rengeteg tényező befolyásolja. Egy kisebb, pár száz üveg tárolására alkalmas helyiség akár 300.000 forintból is megvalósítható. Feltéve persze, hogy a hely már ki lett alakítva, és nem kell komolyabb hűtőrendszert kiépíteni.
Egy igazán komoly, prémium borospince ára ennél természetesen lényegesen borsosabb. Amennyiben egyedi tárolókat és például páncélajtót is szeretnél, a számla akár 3 millió forintra is rúghat. És a borok ára még nincs is benne!
Érdemes-e saját kezűleg belevágni?
Egy borospince is lehet DIY feladat. Ha nem kell az otthonod szerkezetét megbontani, és egy teljesen új helyiséget kialakítani, akkor bátran belevághatsz saját kezűleg is. A szükséges alapanyagokat és berendezési tárgyakat ma már könnyedén beszerezheted a szakboltokban vagy az interneten.
Amennyiben viszont nagyobb, komplexebb és igazán egyedi borospincét álmodtál magadnak, jobban jársz, ha profi szakemberekre bízod a munkát.