A wifi kapcsolattal szemben kisebb kockázatot jelent és nagyobb a megbízhatósága. A jelenlegi kapacitás akár 10 Gbps-ot is támogat.
Biztonságos, nagy sebességű internet-hozzáférést igénylő környezetben, mint amilyenek az egyetemek, kórházak, nagyvállalatok, általában Ethernetet használnak.
Mik azok az Ethernet kábelek?
Az Ethernet kábel a vezetékes hálózatoknál használt hálózati kábel gyakori típusa, olyan eszközöket köt össze egy helyi hálózaton belül, mint a PC-k, routerek és kapcsolók. A
Kábelvilág webáruház kábelei kedvező adatátviteli jellemzőik miatt az Ethernet hálózatokban leggyakrabban használatos típusok.
A fizikai kábelek hossza és tartóssága korlátozott, így amennyiben egy hálózati kábel túl hosszú, romlik a jelminősége. Ez az egyik oka annak, hogy különböző típusú Ethernet kábelek léteznek, amelyeket ennek megfelelően bizonyos feladatokhoz és helyzetekben használnak.
Ethernet kábel típusok
Az Ethernet kábeleket két alapvető formában gyártják: tömör és sodrott változatban. A tömör Ethernet kábelek valamivel jobb teljesítményt és jobb védelmet nyújtanak az elektromos interferenciával szemben, így ezeket gyakran használják üzleti hálózatokban.
A sodrott Ethernet kábelek kevésbé hajlamosak a fizikai repedésekre és törésekre, így alkalmasabbak az otthoni hálózati beállítások számára.
A crossover kábel egy olyan típus, amely két számítógépet köt össze egymással. A patch kábel egy számítógépet köt össze egy routerrel vagy kapcsolóval.
Az Ethernet kábeleknek számtalan típusa létezik, árnyékolás szempontjából a két fő típus az UTP és az FTP, ezen belül számtalan variációban.
Az UTP kábelek jellemzői
A legelterjedtebb Ethernet kábel típus az UTP, más néven csavart vagy sodrott érpár, amely 4 árnyékolatlan érpárból áll, páronként sodorva, így csökkentve az elektromágneses és rádiófrekvenciás interferencia jeltorzító hatását és a sugárzás miatti veszteséget.
Az Ethernet kábelek egy vagy több iparági szabványt támogatnak, CAT1-től CAT7-ig, azonban ma már CAT5 alatt nem érdemes választani, mivel elavultnak számítanak. A magasabb kategóriás kábelek visszafelé kompatibilisek. Minden kategóriának megvan a maximális távolsági és adatátviteli kapacitása.
A CAT5 és CAT6 Ethernet kábelek rézhuzalból készülnek, ezáltal rövid távú adatátvitelre tervezettek. A külső árnyékolófóliával rendelkező CAT5 kábel maximális hossza 100 m, és 100 Mbps adatátviteli sebességre képes. Csillagtopológiánál használják kapcsolókhoz, útválasztókhoz, PC-khez, IP-telefonokhoz. A külső fóliaárnyékolású CAT6 kábelek hossza max. 305 m, sebességük 1000 Mbps, és szélessávú és digitális videó alkalmazásokhoz alkalmasak.
Amennyiben a hálózata támogatja a Gigabit Ethernetet, akkor érdemes CAT5E vagy CAT6 kábelt választani, hiszen ma már az árkülönbség is minimális.